Owulacja. Kiedy mogę zajść w ciążę po porodzie?

Naturalna metoda rozpoznawania płodności zaleca mierzenie temperatury w pochwie lub w ustach przez około pięć minut. Czas ten skraca się w przypadku stosowania termometru elektronicznego. Natomiast nie poleca się mierzenia temperatury pod pachą, gdyż jest po prostu niemiarodajne.

Wyższe temperatury zazwyczaj występują tuż po objawie szczytu, a więc po ostatnim dniu, w którym został zaobserwowany śluz dobrej jakości. Utrzymywanie się podwyższonej temperatury świadczy natomiast o obecności ciałka żółtego w jajniku oraz o działaniu progesteronu. Wyższe temperatury na wykresie najlepiej zaznaczać przy pomocy kółek, a następnie wszystkie je można połączyć ze sobą. W ten sposób otrzymujemy wykres.

W trakcie owulacji temperatura podnosi się o kilka kresek (w przypadku wielu kobiet jest to około pół stopnia). Do mierzenia temperatur najlepiej sprawdza się dokładny termometr (z rozciągniętą podziałką), ponieważ umożliwia dostrzeżenie najmniejszych nawet skoków temperaturowych. Temperatura podnosi się po jajeczkowaniu i trwa zazwyczaj przez kilka – kilkanaście dni, w zależności od organizmu kobiety. Jeśli podwyższona temperatura będzie utrzymywać się dłużej, wówczas objaw ten może świadczyć o infekcji wirusowej. Może to być także oznaka ciąży.
Prowadząc dokładne karty obserwacji niekiedy można zetknąć się także z sytuacjami nietypowymi, w których na przykład nie są odnotowywane wzrosty temperatury. Jeśli po zaniknięciu objawu śluzu temperatura przez dłuższy czas będzie pozostawać niska, wówczas może to oznaczać, iż nie doszło do rozwinięcia się ciałka żółtego, a co za tym idzie, nie było jajeczkowania.

 Kiedy wraca płodność po porodzie?

Jeśli udało nam się zaplanować dziecko i maleństwo przyszło już na świat, wówczas na pewno interesuje nas kwestia płodności po porodzie. Płodność u kobiety po urodzeniu dziecka może pojawić się w różnym czasie, mianowicie od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Wiele zależy przede wszystkim od organizmu matki, sposobu karmienia dziecka oraz od czynników genetycznych.

Trudno jest dokładnie stwierdzić, kiedy wraca płodność po urodzeniu dziecka. Wiadomo jedynie, że okres płodności wraca już na kilka dni przed jajeczkowaniem. Sam moment owulacji można zaobserwować chociażby poprzez mierzenie temperatury ciała po przebudzeniu, ale okresu płodności w ten sposób już nie odnotujemy. Dlatego zdarza się, że kobiety, które współżyły po ciąży w okresie płodnym zachodzą w ciążę nawet wówczas, kiedy maleństwo ma dopiero miesiąc.

Owulacja po porodzie może wystąpić już w dwa tygodnie po urodzeniu dziecka, ale również i na to nie ma stałej reguły. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji tuż po porodzie odnotowywane jest przede wszystkim u tych kobiet, które nie karmią swojego dziecka piersią.
Na opóźnienie jajeczkowania po porodzie może mieć wpływ wiele czynników. Przede wszystkim istnieje pogląd o tak zwanej niepłodności laktacyjnej, która związana jest z naturalną metodą planowania rodziny.
Czas po porodzie może więc być okresem niepłodnym, ale tylko wówczas, kiedy kobieta karmi dziecko piersią przez przynajmniej sześć jego pierwszych miesięcy życia. Metoda ta jednak nie sprawdza się w przypadku każdej kobiety i trzeba mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli nie planujemy poczęcia kolejnego dziecka. Nawet w pierwszych dwóch tygodniach po porodzie, kiedy okres niepłodności laktacyjnej jest niemal pewny, nie jest zalecane współżycie, jeśli nie planuje się kolejnego potomstwa.

Niepłodność poporodowa jest związana w głównej mierze z podwyższonym poziomem prolaktyny. Hormon ten ma wpływ nie tylko na produkcję mleka, ale jest też odpowiedzialny za blokowanie owulacji. Jeśli kobieta podaje swojemu dziecku sztuczne mieszanki zastępujące mleko, wówczas poziom prolaktyny może szybko spaść (nawet w przeciągu dwóch – trzech tygodni).
Rozpoznanie płodności po porodzie jest najprostsze poprzez prowadzenie karty obserwacji. Temperaturę w tym okresie należy mierzyć po ustaniu odchodów połogowych. Należy też obserwować śluz oraz badać szyjkę macicy – zmiany w jej położeniu czy rozwartości można uznać za pierwszy dzień płodności po porodzie.

DMCA.com Protection Status