Zastanawiasz się co może Cię czekać w gabinecie ginekologicznym?

Jeśli trafisz tam w czasie nie przekraczającym 72 godzin od stosunku otrzymasz receptę do zrealizowania w aptece na lek o nazwie: Postinor Duo lub Escapelle. Środki te zawierają bardzo duża dawkę hormonów i mają skuteczność rzędu 90-95%. Przyjęta przed owulacją nie dopuszcza do zapłodnienia – możesz wtedy dostać okres w ciągu 7 dni, jeśli weźmiesz ja w okresie owulacji lub po niej, spowolni wędrówkę komórki jajowej przez jajowód, bądź zmieni właściwości błony śluzowej macicy i nie dopuści do zagnieżdżenia zarodka – w tym układzie okres może Ci się opóźnić. Dla tych, którzy chcą zajść w ciążę, musisz użyć tego leku - clomid.

Musisz jednak pamiętać, że nie możesz jej stosować jako tabletki antykoncepcyjnej po każdym stosunku. Tak duża dawka hormonów nie jest obojętna dla organizmu. Najlepiej, jeśli nie bierze się jej częściej niż raz w miesiącu.

Sięgaj po nią wiec tylko w wyjątkowych wypadkach. Szczególnie, że Twój organizm może bardzo brutalnie pokazać, że mu się ten zabieg nie spodobał: nudności, wymioty, bóle piersi, bóle głowy, biegunka, senność i zmęczenie – to jego odpowiedź na podanie takiej ilości hormonów.

środki antykoncepcyjneInnym sposobem zapobiegającym implantacji zarodka jest spirala wewnątrzmaciczna, musi być założona do 5 dni po stosunku, potem zaś może być pozostawiona jako środek antykoncepcyjny.

Wiesz, co możesz zrobić w razie „w” – pamiętaj jednak, że nie każda kobieta może otrzymać receptę na tabletkę ”po”. Stosuje się tu takie same zasady jak przy antykoncepcji hormonalnej.

Metody antykoncepcji

Czasami jest tak, że nie chcemy: jeszcze dziecka, teraz dziecka, kolejnego dziecka, ogólnie nie chcemy potomstwa, a przecież jak to mawiali nasi dziadowie: krew nie woda...

Trzeba więc podjąć jakieś kroki ANTY...

Wybór jest szeroki, w zależności od stanu zdrowia, przekonań religijnych i moralnych.

Żaden sposób nie daje nam jednak 100% zabezpieczenia poza jednym:

Jedyna 100% metoda antykoncepcji, znana już u naszych pradziadów: szklanka wody zamiast.

Teraz zaś na poważnie.

Zastanawiając się nad metodą antykoncepcji trzeba wziąć pod uwagę, czy daną metodę możemy stosować (poradzić się najlepiej ginekologa), jaką chcemy stosować (przekonania), a także dobrze by było uwzględnić wskaźnik Pearla mówiący jaką dana metoda antykoncepcji ma skuteczność – im wskaźnik niższy tym metoda skuteczniejsza. (Niestety różne źródła potrafią podawać bardzo rozbieżne dane na ten temat).

Różnie też rozpatruje się sposób antykoncepcji patrząc na: wiek, liczbę partnerów, ochronę przed chorobami przenoszonymi droga płciowa.

Dla lepszego rozeznania mały podział:

Metody naturalne

Opierają się one na obserwacji reakcji organizmu i zmian zachodzących w nim podczas cyklu. Polega na określaniu dni płodnych i stosowanie stynencji seksualnej w tym czasie.

Jednoobjawowe: metoda Billingsów, metoda termiczna, kalendarzyk małżeński.

Wielobjawowe: metoda termiczno-objawowa, metoda podwójnego sprawdzenia tzw. Angielska

Niektórzy do metod naturalnych zapobiegających ciąży zaliczają także karmienie piersią

Metody sztuczne:

Zasada ich działania jest ingerencja w przebieg cyklu bądź też uniemożliwienie spotkania się plemnika z komórką jajowa.

Metody mechaniczne: prezerwatywa, kapturki i krążki, wkładki domaciczne)

Metody chemiczne: globulki i żele pianki maści

Antykoncepcja hormonalna: plastry, tabletki hormonalne

Metody zapobiegające zagnieżdżeniu zarodka: wkładka wewnątrzmaciczna i tabletka po stosunku

Sterylizacja – jedyna raczej nieodwracalna metoda antykoncepcji – w Polsce zakazana prawnie

Inne metody:

Stosunek przerywany,

Przepłukanie pochwy zaraz po stosunku

Pamiętaj, że najlepiej jeśli sposób antykoncepcji omówisz wczesnej ze swoim lekarzem ginekologiem, on znając Ciebie i Twój stan zdrowia oraz sytuację w jakiej się znajdujesz pomoże Ci wybrać najlepsza metodę antykoncepcji.

DMCA.com Protection Status