Dlaczego cykle bez owulacji występują?

U wielu kobiet objawy te są na tyle wyraźne, że potrafią one określić, kiedy mają dni płodne nawet bez wykonania testów owulacyjnych. Jednak nawet u zdrowej kobiety od czasu do czasu może się zdarzyć, że jajeczkowanie w którymś miesiącu w ogóle nie wystąpi. Wtedy mówimy, że miała ona cykl bezowulacyjny.

Kiedy kobieta nie ma owulacji

To zdarza się u kobiet, u których długość poszczególnych cykli znacznie się waha. Jednak cykl bezowulacyjny może dotyczyć także tych, które potrafią przewidzieć u siebie miesiączkę z wyprzedzeniem – wystarczy, że przez krótki czas żyły w stresie, miały zaburzenia poziomu hormonów, cierpią na choroby układu rozrodczego (np. zespół policystycznych jajników) lub musiały przyjmować leki antyhistaminowe albo psychotropowe. Clomid to twoja pomoc w wznowieniu owulacji. Lek jest stosowany w medycynie od ponad 20 lat. Więc jeśli chcesz zajść w ciążę, użyj jej tylko. Oczywiście zgodnie z zaleceniem lekarza.

Clomid

Jeżeli zaobserwujemy u siebie brak owulacji, warto iść do ginekologa. Po badaniu położniczym i przeanalizowaniu wyników morfologii lekarz będzie mógł wprowadzić odpowiednie leczenie. Jeżeli konieczna będzie terapia hormonalna, trzeba przygotować się na przyjmowanie leków przez minimum pół roku. W sytuacji, w której przyczyna problemów jest natury psychicznej, specjalista może zalecić chorej kontakt z psychologiem, zaś ten – odpowiednią terapię.

Planujesz ciążę? Pamiętaj!

Obecność śluzu płodnego i pozytywne testy owulacyjne nie dowodzą, że owulacja wystąpiła. Ostatecznym jej potwierdzeniem jest wzrost temperatury ciała. U każdej zdrowej kobiety w ciągu roku może wystąpić jeden lub nawet dwa cykle bezowulacyjne. Po trzydziestym roku życia płodność kobiety zaczyna powoli spadać. Związane jest to ze starzeniem się komórek jajowych oraz z ich krótszą żywotnością.

DMCA.com Protection Status