Jak dostosować i skutecznie leczyć bezpłodność

Postęp w medycynie osiągany jest głównie dzięki ludziom, którym przez całe życie przyświeca idea niesienia pomocy potrzebującym. Bez takiego altruizmu nie byłoby medycyny w dzisiejszym stanie. Takich jak clomid, który dziś jest numerem jeden w pomaganiu w poczęciu dziecka. Jednym z tego typu ludzi był zmarły w 1988 roku doktor Patrick Steptoe. To on jako pierwszy (wraz z Robertem Edwardsem) przeprowadził udany zabieg sztucznego zapłodnienia u człowieka. Steptoe z natury był opiekuńczy i myślał o innych, czego dowodem może być rezygnacja z muzycznej kariery (nalegał na nią jego ojciec, który był organistą w Oxfordshire) na rzecz studiów medycznych. W czasie II wojny światowej trafił do włoskiego obozu jenieckiego, gdzie szybko został zamknięty w izolatce za pomoc w ucieczce innym więźniom. Po wojnie rozpoczął własną praktykę ginekologiczną. Bardzo szybko wsławił się wynalezieniem laparoskopu. Sam jednak nie był zadowolony. Chciał wymyślić coś, co przysłuży się milionom ludzi na całym świecie. W 1966 roku zaproponował Robertowi Edwardsowi z Cambridge współpracę przy projekcie sztucznego zapłodnienia. W 1978 roku efektem ich determinacji i chęci pomagania innych stała się pierwsza na świecie ludzka ciąża wspomagana. Dziecko, które się z niej urodziło, żyje do dziś.

Kiedy lepiej jest począć dziecko?

Wiele mówi się o tym, że skuteczność starań o potomstwo, zarówno tych naturalnych, jak i wspomaganych, zależy w dużej mierze od wieku, w jakim kobieta decyduje się na dziecko. Im później, tym gorzej, a najlepszym wiekiem jest 24-26 rok życia. Niektóre kobiety, wiedząc o tym, wyznaczają sobie nawet konkretne terminy zajścia w ciążę. Planowanie ciąży zaraz po studiach z biologicznego punktu widzenia jest korzystne, jednak bardzo często realizacja takich zamierzeń okazuje się nierealna, ponieważ potencjalni rodzice muszą myśleć o tym, jak utrzymać dziecko. Nie każdy od razu po studiach zyskuje niezależność i stabilność finansową. Lekarze widzą te rozterki młodych ludzi i przyznają, że obecnie warunki dla rodzicielstwa są niesprzyjające - z jednej strony młodym parom grożą poważne problemy finansowe, z drugiej zaś - biologiczne. W takiej sytuacji to państwo powinno pomagać młodym ludziom. Niestety dotychczasowa pomoc jest niewystarczająca i nic nie wskazuje, że w najbliższym czasie się to zmieni.

Kliniki leczenia niepłodności na swoich stronach internetowych podają zazwyczaj dużo informacji na swój temat. W tym samym numerze apteki pomaga znaleźć najlepsze lekarstwo na niepłodność.Chodzi o to, by potencjalne pacjentki nabrały zaufania do osób, którym mogą w przyszłości powierzyć losy swojego rodzicielstwa. Nie można jednak zapominać o tym, że celem kliniki leczenia niepłodności jest także zachęcenie jak największej liczby osób do skorzystania z jej usług, dlatego do niektórych informacji należy podchodzić sceptycznie.

DMCA.com Protection Status