Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej

Hormonoterapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza stosowana jest u kobiet w okresie menopauzy. Preparaty estrogenowe łagodzą dokuczliwe objawy klimakteryczne, a jednocześnie zmniejszają ryzyko zachorowania na osteoporozę i raka jelita grubego. Wskazaniami do rozpoczęcia HTZ jest m.in.: znaczny deficyt estrogenów, zmiany atroficzne pochwy, obniżenie libido, zaburzenia snu, osteoporoza. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia terapii hormonalnej u kobiet w okresie przekwitania są nieuzasadnione krwawienia z dróg rodnych, choroby nowotworowe, schorzenia układu krążenia, niewydolność wątroby, nadciśnienie tętnicze.

Osoby planujące poddać się kuracji hormonalnej powinny wziąć pod uwagę ewentualne skutki uboczne i zagrożenia wynikające z jej stosowania. Preparaty podawane w ramach terapii mogą powodować uciążliwe dolegliwości o charakterze przejściowym (takie jak nudności, wymioty, wzdęcia, bolesność piersi, suchość pochwy, bóle głowy, wahania nastrojów, kłopoty z cerą, zwiększenie apetytu). Powikłania po HTZ występują incydentalnie. Niektóre badania dowodzą, że hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, jajnika i błony śluzowej macicy.

W celu przywrócenia równowagi hormonalnej w okresie przekwitania, sięgnąć można po indywidualnie dobraną terapię. Preparaty podawane w trakcie kuracji estrogenowej mogą mieć różną postać- przyjmowane są doustnie, donosowo, dopochwowo lub przezskórnie. U kobiet nietolerujących metod doustnych zaleca się plastry hormonalne, nieobciążające wątroby ani trzustki. Należy je naklejać na czystą, suchą i niepodrażnioną skórę np. na pośladku lub podbrzuszu, za każdym razem zmieniając miejsce.

Dawki hormonów podawane w ramach HTZ łagodzą objawy klimakteryczne, ale jednocześnie mogą powodować szereg skutków ubocznych. Część pacjentek skarży się na tycie w czasie kuracji. Tycie po tabletkach hormonalnych(plastrach) nie jest bezpośrednim wynikiem przyjmowanych preparatów, a jedynie pośrednim skutkiem zwiększonego apetytu i/ lub zatrzymania wody w organizmie. Przyrost wagi jest także naturalną konsekwencją zmian w gospodarce hormonalnej kobiety oraz spowolnionej przemiany materii.

Hormonalna terapia zastępczaHormonalna terapia zastępcza to jedna z metod leczenia andropauzy. Panowie zmagający się z uciążliwymi objawami andropauzy mogą sięgnąć po kurację hormonalną. HTZ u mężczyzn polega na przyjmowaniu określonych dawek testosteronu w formie zastrzyków lub tabletek.

Leczenie hormonami

Zaburzenia hormonalne pojawiające się w okresie menopauzy mogą być leczone różnymi sposobami. Alternatywą dla intensywnej kuracji estrogenowej są leki dostępne bez recepty np. Climea Forte, Vagical, Climex, Menopausal Formula, Ligenin; tabletki z fito estrogenami np. Soy Isoflavone Complex.

Pomocne w łagodzeniu symptomów klimakterycznych są także homeopatyczne preparaty hormonalne oparte na działaniu naturalnych substancji, takie jak: Klimakt- Heel, Feminella Hyalosoft, Dagomed Cimicifuga. Dużą popularnością cieszą się również leki roślinne- przede wszystkim preparaty sojowe. Dobroczynne izoflawony sojowe są m.in. w Promensil Menopausia, a izoflawonoidy z czerwonej koniczyny w Salus Natura Feminflavon.

Jeżeli standardowe metody dermatologiczne nie przyniosły oczekiwanego skutku, schorzenia takie jak trądzik czy łysienie androgenowe mogą być leczone przy pomocy tabletek hormonalnych. Warunkiem całkowitego wyleczenia jest odpowiednio dobrana kuracja niwelująca trądzik hormonalny i różowaty oraz zapobiegająca wypadaniu włosów.

Terapie hormonalne stosuje się również u dzieci w ramach leczenia niskorosłości oraz u dorosłych z niedoborem hormonu wzrostu GH.


 

DMCA.com Protection Status