Metody planowania rodziny

Przed każdym małżeństwem stawiane jest zadanie odpowiedzialnego rodzicielstwa. Podczas gdy jednak większość dorosłych mężczyzn jest w zasadzie płodnych przez cały czas, to płodność kobiet jest już okresowa. Kobieta może zajść w ciążę jedynie w tym dniu, w którym odbywa się jajeczkowanie. Naturalna metoda rozpoznawania płodności daje małżonkom wiele korzyści, a ponadto wpływa na szczęście całej rodziny.

Proces planowania i jego funkcje

Aby właściwie stosować naturalną metodę planowania rodziny należy wcześniej nauczyć się wypełniać kartę obserwacji, prowadzić wykresy temperatury oraz obserwować zmiany śluzu w trakcie miesiączki. W ten sposób można poznać przebieg kobiecego cyklu miesiączkowego oraz najważniejszych objawów, które mu towarzyszą.

Naturalna metoda planowania rodziny jest propagowana przez kościół katolicki na całym świecie. To antykoncepcja w harmonii z religią, ale nie tylko. Jest to jednocześnie metoda w pełni zgodna z wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska przyrodniczego, sprzyjając zarazem zdrowiu oraz samopoczuciu kobiet. NPR uniezależnia małżeństwa od wszelkiego rodzaju szkodliwych oraz toksycznych, które według badań wielu naukowców nie mają pozytywnego wpływu na zdrowie.

Naturalna metoda rozpoznawania płodności często określana jest mianem metody objawowo – termicznej, gdyż wiąże się z analizą temperatury oraz badaniem szyjki macicy. Początkowo prowadzenie takich obserwacji może sprawiać nieco trudności, ale wraz z upływem czasu szybko staje się przyzwyczajeniem dla małżonków. Co więcej, taka metoda pozwala lepiej zrozumieć kobiecie swój organizm oraz jego biologiczny rytm.

Aby dobrze przygotować się do ciąży, warto na kilka miesięcy przed rozpocząć zażywanie kwasu foliowego. Jego przyjmowanie jest niezwykle ważne nie tylko dla kobiety, ale również dla dziecka. Kwas foliowy zmniejsza ryzyko rozwoju wielu poważnych schorzeń u płodu, między innymi związanych z układem nerwowym. W ten sposób warto planować też dziecko po poronieniu, dbając o to, aby do organizmu kobiety trafiało wiele cennych witamin oraz pierwiastków.

Naturalna metoda planowania rodziny, podobnie jak chiński kalendarz płci, pozwala na dokładne zaplanowanie płci dziecka. Co więcej, NPRpozwala też na precyzyjne określanie czasu, w którym wraca płodność po porodzie. Zgodnie z tą metodą, u kobiety, która nie karmi piersią objawy płodności mogą pojawić się już po około pięciu tygodniach po porodzie. Natomiast przy pełnym karmieniu piersią niepłodność jest w stanie utrzymywać się nawet przez dwanaście tygodni i dłużej.

DMCA.com Protection Status